Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У рамках програми Legislative (Professional) Fellows Program (LFP/PFP), спонсором якої є Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту США, керівник відділу міжнародно-правового співробітництва ВССУМихайло Вайнагійпроходив стажування в одному із судів
міста Нью-Йорк.
Зазначена програма стажування дає можливість перспективним молодим фахівцям з різних країн, зокрема із органів державної влади, ознайомитися з діяльністю парламенту, уряду, інших державних органів, громадських організацій та комерційних установ США та сприяє поглибленню знань про американські політичні і суспільні процеси. Програмою передбачено унікальну можливість обміну досвідом у трьох напрямах: посилення економічного потенціалу, верховенство права і здійснення правосуддя, законодавчий процес й адміністрування.
Під час навчальної практики в суді Бронкса, одного з п’яти районів міста Нью-Йорк, Михайло Вайнагій мав можливість ознайомитися на практиці з процесом здійснення судочинства у кримінальних та цивільних справах, судовою системою штату, системою судів на федеральному рівні, функціями прокуратури та повноваженнями адвокатів. Зокрема він відвідав судові засідання у кримінальних справах щодо обвинувачення осіб у злочинах, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, корупційними діяннями в системі правоохоронних органів, проституцією та вчиненням умисного вбивства.
У процесі розгляду кримінальних справ особливу увагу було приділено інституту присяжних та захисту їхніх прав при виконанні обов’язків під час здійснення судочинства, а також використанню сторонами доказів, отриманих із соціальних мереж. Наприклад, у процедурі відбору кандидатів до складу присяжних бере участь як сторона обвинувачення, так і сторона захисту. Кожна зі сторін має право вето щодо двадцяти кандидатур без пояснення причини відхилення. Суд присяжних (jury trial) складається із 12 осіб і 3 альтернативних присяжних на випадок, якщо хтось із постійного складу не матиме змоги продовжувати виконання своїх функцій.
Під час надання інструкцій суду присяжних суддя звертає увагу на те, що рішення кожного з них має відповідати принципу відсутності обґрунтованого сумніву, тобто бути «beyond reasonable doubt». При цьому рішення 12 присяжних повинно бути одностайним. Якщо хоча б один із дванадцятьох має думку, відмінну від решти, справа направляється на новий розгляд.
Відповідно до кримінального законодавства штату особі, яку затримано, обвинувачення (arraignment) має бути висунуто впродовж 24 годин. Задля виконання цих вимог визначено суддів, які працюють щоденно у дві зміни (денна та нічна).
Затримані за скоєння дрібних злочинів (misdemeanors) особи найчастіше визнають свою вину та сплачують штраф, після чого їх звільняють з-під варти.
Якщо особа підозрюється у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше одного року (felony), помічник Окружного прокурора впродовж 7 днів з дня висунення обвинувачення надає наявні докази розширеній колегії присяжних (grand jury) у складі 23 членів з метою вирішення питання про допуск справи до судового розгляду. Рішення приймається більшістю голосів членів колегії, при цьому підозрюваний сам приймає рішення про своє слово перед розширеною колегією присяжних. Якщо ж колегія присяжних відмовляє в допуску, судовий розгляд не проводиться.
Михайло Вайнагій також був присутнім на засіданні Постійної комісії штату Нью-Йорк з винесення вироків під головуванням Окружного прокурора (District Attorney) Нью-Йорка. Розглядалися питання здійснення кримінального судочинства, зокрема, щодо винесення вироків на визначений строк (determinate sentences), а також вироків, в яких строк ув’язнення залежить від поведінки засудженого (indeterminate sentences). У таких випадках остаточний строк позбавлення волі визначається уповноваженими особами пенітенціарної служби.
Під час візиту до Прокуратури Бронкса Михайло Вайнагій звернув увагу на відмінності у функціонуванні системи правоохоронних органів України та США. Так, Окружний прокурор Бронкса не призначається на посаду, а обирається населенням. Крім того, прокурори не мають права подавати апеляцію, таким правом наділена лише сторона захисту.
Представник ВССУ також ознайомився з особливостями цивільного законодавства під час судових засідань у справах, пов’язаних з виплатою кредиту, отриманого від банку для купівлі нерухомості. Особливу увагу привернуло, що під час розгляду справ цієї категорії залучається інститут судового арбітра або медіатора (Associate Court Attorney), який допомагає банку та іпотекодержателю вирішити спір без звернення до суду. Якщо боржник починає заробляти менше, банк повинен переглянути складений для нього графік сплати відсотків та погашення кредиту, а якщо боржник втрачає роботу, йому надається певний строк (зазвичай від 1 до 3 місяців) для працевлаштування.
У рамках візиту до США Михайло Вайнагій відвідав засідання у цивільній справі у федеральному суді США та дізнався про особливості механізмів надання безоплатної правової допомоги найменш захищеним верствам населення. Цією діяльністю займається, зокрема, одна з найстаріших неприбуткових громадських організацій США «Legal Aid Society». Щоб отримати її допомогу, необхідно надати докази про низький рівень доходів та неможливість оплачувати послуги адвоката. Юридичні послуги цієї організації поділені на три практики: цивільну, кримінальну та ювенальну. При цьому до справи може бути залучено лише одного представника від організації, яка надає безкоштовну правову допомогу. Тому у випадках, коли розглядаються справи щодо кількох осіб, які потребують безкоштовної правової допомоги, громадська організація з метою уникнення конфлікту інтересів має право надати допомогу лише одній з них.
На завершення Програми відбувся Конгрес, під час якого понад 250 представників із 45 країн світу висловили думки щодо отриманого досвіду, забезпечення ефективної моделі управління та підвищення громадянської активності у сфері розширення економічних можливостей, удосконалення законодавчого процесу, утвердження верховенства права при здійсненні правосуддя та забезпечення ефективного адміністрування. Молоді фахівці також взяли участь у тематичних семінарах, метою яких було підвищення професійної майстерності та закріплення отриманих навичок, обговорили можливості спільних проектів та ознайомилися з процесом навчання й методикою викладання дисциплін у загальноосвітній школі, учні якої мали нагоду поставити запитання учасникам Програми та дізнатися більше про країни, які вони представляють.
Відповідно до мандату Конгресу Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту США прагне до налагодження взаєморозуміння між громадянами США та інших країн, сприяє розвитку мирних, дружніх та партнерських відносин. Майже мільйон випускників програм, які координуються цим Бюро, мають можливість підтримувати контакти, обговорювати та реалізовувати спільні проекти на спеціальному веб-сайті.
За результатами стажування Михайло Вайнагій підготував проектну пропозицію «Американський досвід та українські реалії в процесі застосування суду присяжних». У випадку схвалення запропонованого проекту представниками Програми суддя – керівник стажування у США відвідає Україну з метою обміну досвідом, адаптації законодавства нашої держави до міжнародних стандартів і норм в частині функціонування інституту присяжних та надання учасниками судового процесу доказів, отриманих із соціальних мереж.