Сприяння в практичному застосуванні положень Кримінального процесуального кодексу України є одним із пріоритетних завдань нового проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні». На цьому наголосили експерти зазначеного проекту під час робочої зустрічі з представниками ВССУ, яка відбулася 20 лютого 2013 року.
Участь у заході взяли виконуючий обов’язки Голови ВССУ Станіслав Міщенко, секретар судової палати у кримінальних справах Світлана Орлова, судді судової палати у кримінальних справах Ірина Тельнікова, Вячеслав Наставний, суддя судової палати у цивільних справах Світлана Штелик, начальник відділу прес-служби Ніла Мартинюк та начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Артем Рибченко.
Місію міжнародних експертів представляли адвокат Палати Монктон Чеймберс, Голова наукового комітету Агентства Європейського Союзу з питань основоположних прав Джеремі МакБрайд, професор університету Комплутенсе (Іспанія) Лорена Бахмайер Вінтер, юридичний експерт Данського Гельсінського Комітету з Прав Людини Мікаель Лінґбо, довгостроковий консультант проектів Ради Європи Ерік Сванідзе, координатор ПроектуЛеонід Антохі, радник з правових питань Офісу Ради Європи в Україні Божена Маланчук. Переклад забезпечувалаВероніка Малицька.
Реалізація проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» розпочалася у січні цього року за фінансового сприяння Уряду Данії. Як поінформував Леонід Антохі, метою програми є підвищення ефективності системи кримінальної юстиції в Україні відповідно до європейських стандартів. Реалізація поставлених завдань, зазначив експерт, відбувається шляхом сприяння практичному застосуванню положень КПК і розвитку нової інституційної ролі та потенціалу органів прокуратури, надання правової експертної допомоги у розробці нового Закону України «Про Генеральну прокуратуру», який відповідатиме нормам КПК та інших законів.Леонід Антохі запевнив у готовності європейських експертів надавати консультативну допомогу з метою ефективного впровадження новел кримінального процесуального законодавства. Адже присутні на зустрічі експерти брали участь у підготовці нового КПК й наразі зацікавлені в ефективній реалізації його положень.
Станіслав Міщенко поінформував про основні заходи, які здійснює ВССУ для напрацювання єдиних підходів до застосування норм КПК. Зокрема, ВССУ звернувся до місцевих та апеляційних судів з пропозицією надсилати питання, які виникають у суддів у зв’язку з нововведеннями. Проаналізувавши та узагальнивши отримані питання, ВССУ підготував і надіслав судам 7 інформаційних листів з відповідними роз’ясненнями. Крім того, відбуваються відеоконференції із суддями місцевих та апеляційних судів, навчання, семінари, тренінги, круглі столи з вивчення новел та напрацювання практичних підходів до реалізації положень Кодексу. Зокрема, повідомив Станіслав Міщенко, у березні у ВССУ відбудеться круглий стіл з питань застосування положень глав 20–21 КПК. Застосування положень щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій вже було темою аналогічного заходу у ВССУ у грудні минулого року.
Надалі, запевнив Станіслав Міщенко, з урахуванням узагальнення судової практики ВССУ готуватиме постанови пленуму з роз’ясненнями окремих положень КПК з метою однакового застосування норм процесуального права.
Європейські експерти відзначили активну роботу ВССУ у напрямі забезпечення єдиних підходів до розуміння й тлумачення норм КПК й поцікавилися оцінкою суддів процесу реформування кримінального процесуального законодавства. На думку представників ВССУ, позитивними результатами нововведень є, безперечно, зменшення кількості осіб, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, скорочення строків розгляду справ в апеляційній та касаційній інстанціях тощо.
Ерік Сванідзе від імені експертів проекту висловив готовність надати консультативну допомогу з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини у процесі напрацювання суддями ВССУ роз’яснень новел КПК. У свою чергу Божена Маланчук запропонувала підготувати конкретні пропозиції щодо співпраці у цьому напрямі.
Судді ВССУ підтримали ініціативу й наголосили на важливості подальшого співробітництва з метою підвищення ефективності системи кримінальної юстиції в Україні.