flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбулося засідання робочої групи з питань здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх

20 травня 2013, 08:47

17 травня 2013 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду  цивільних і кримінальних справ за ініціативи українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» відбулося засідання робочої групи з розробки методичних рекомендацій для суддів щодо здійснення кримінального провадження у справах неповнолітніх. 

Учасники заходу, серед яких судді Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних і місцевих загальних судів, представники служб у справах дітей та експерти Проекту, обговорили особливості здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх осіб, практику використання «досудового звіту» в «пілотних» судах України, а також можливості її впровадження в усіх судових установах України.

Відкриваючи засідання, виконуючий обов’язки Голови ВССУ Станіслав Міщенко привітав учасників та наголосив на важливості активної співпраці  з метою запровадження в Україні ефективної системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх.

Законодавець через проведення низки реформаційних процесів, зауваживСтаніслав Міщенко, поставив за мету привести вітчизняне законодавство та практику його застосування у відповідність до міжнародних стандартів. Особливо гострим це питання є у сфері кримінальної політики щодо неповнолітніх – однієї з найбільш незахищених верств населення. Нині стан і тенденції злочинності неповнолітніх свідчать про нагальну потребу організації цілеспрямованих дій суспільства та держави щодо попередження такої злочинності, запобіганню її розвитку, зростанню і поширенню в суспільстві. «Спільними зусиллями ми маємо виробити особливі підходи до неповнолітніх правопорушників, які потребують застосування інших форм кримінальної відповідальності, ніж ті, які застосовуються щодо дорослих. Саме про таке ставлення до неповнолітніх наголошується в міжнародних стандартах у галузі охорони прав дітей та Кримінальному процесуальному кодексі України, прийняття якого стало однією зі знакових подій у реформуванні кримінальної юстиції і точкою відліку у запровадженні демократичних і гуманістичних засад при здійсненні кримінального судочинства», – наголосивСтаніслав Міщенко. 

Водночас він зауважив, що надзвичайно важливою у процесі ефективної реалізації положень КПК, приведенні вітчизняної практики до міжнародних вимог є підтримка як вітчизняних, так і іноземних експертів. «Результати діяльності Проекту зі сприяння реформуванню кримінальної юстиції щодо неповнолітніх, зокрема у «пілотних» судах Івано-Франківської області та Мелітопольському міськрайонному суді Запорізької області, свідчать про існування реальної можливості значно покращити ситуацію із захистом прав неповнолітніх, впровадити ефективні методи відновного правосуддя у вітчизняну практику». Тож на думку Станіслава Міщенка, доцільно було б розширити географію пілотних проектів, зокрема у судах міста Києва.

У свою чергу директор Проекту Таня Сенфорд Аммар подякувала ВССУ та іншим судам України за конструктивне співробітництво в реалізації завдань Проекту, зокрема в напрямі вдосконалення системи правосуддя щодо неповнолітніх. «Звичайно, в українському законодавстві є окремі статті з питань судочинства щодо неповнолітніх осіб, існують особливі підходи розгляду справ цієї категорії, проте поки що не можна говорити про  комплексну і послідовну систему, яка б відповідала міжнародним стандартам», – зазначила пані Аммар. Тому основними завданнями Проекту є розробка законодавства, стратегій, спрямованих на реалізацію принципів судочинства щодо неповнолітніх, та апробування в українських судових установах підходів і методик, які ефективно застосовуються в інших країнах. Також вона наголосила на такій важливій складовій системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх як профілактика правопорушень та реінтеграція підлітків у суспільство.

В Україні, повідомила пані Аммар, позитивний досвід зарубіжних країн, зокрема щодо складання та надання суду так званого досудового звіту про особу неповнолітнього, запроваджено в «пілотних» судах Івано-Франківської області, а також в Мелітопольському міськрайонному суді Запорізької області. Такий«досудовий звіт» містить всі відомості, що характеризують неповнолітнього, його поведінку в повсякденному житті як до, так і після вчинення кримінального правопорушення. У «пілотних» регіонах підготовкою  таких інформаційних звітів займається служба у справах дітей, представник якої потім у судовому провадженні допитується в якості свідка. Проте, як зауважив присутній на засіданні начальник Управління Кримінальної міліції у справах дітей Олексій Лазаренко, на жаль, не в усіх регіонах України є відповідні служби у справах дітей. Проводячи паралель із практикою Канади, де «досудові звіти» складають працівники служби пробації, Олексій Лазаренко зауважив, що в Україні до повноважень цієї служби надання інформації про неповнолітнього не належить. Так, проект Закону України «Про пробацію», розробкою якого нині займається Міністерство юстиції, виключає участь служби пробації у підготовці «досудового звіту». Тому, переконаний Олексій Лазаренко, наразі важливо розробити уніфікований підхід до складання «досудового звіту» і визначити державний орган або орган місцевого самоврядування, який співпрацюватиме з судами з цього питання.

Про значення практики використання «досудового звіту» у канадській системі судочинства та механізми співпраці судових установ і служб пробації поінформувала радник з питань оцінювання та кейс-менеджменту Проекту, керівник служби пробації щодо молодих правопорушників Міністерства у справах дітей та молоді провінції ОнтаріоГейл Стідс. «Для того, щоб ухвалити законне справедливе рішення, суддя має володіти повною та всебічною інформацією щодо особи неповнолітнього правопорушника. З цією метою на вимогу суду служба пробації готує відповідний інформаційний звіт, в якому мають бути відображені як зовнішні, так і внутрішні чинники, що вплинули на формування особистості неповнолітнього», – зазначила пані Стідс

Детально про практику складання й використання «досудового звіту» в «пілотному» Івано-Франківському міському суді розповіли суддя цього суду Лев Кишакевич, начальник відділу з питань соціально-правового захисту дітей служби у справах дітей Івано-Франківського міського виконавчого комітетуТарас Слободян та головний спеціаліст служби у справах дітей Івано-Франківського міського виконавчого комітету Галина Гривінська. Консолідований підхід до справи, переконані доповідачі, є головною рисою«досудового звіту», основна мета якого – оцінка внутрішніх та зовнішніх факторів впливу на неповнолітнього. Крім того, на їхню думку, такий інформаційний документ слід адаптувати до норм національного законодавства і відповідно змінити назву на «Комплексний звіт для суду у кримінальних провадженнях для неповнолітніх».

Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів висловила конкретні пропозиції щодо поширення практики використання таких звітів в усіх судових установах України. Зокрема, на її думку, слід провести координаційну нараду за участю суддів, Уповноваженого Верховної  Ради з прав людини, представників правоохоронних органів, відповідних міністерств та служб у справах дітей, під час якої розробити і затвердити методичні рекомендації, а також внести зауваження до проекту Закону України «Про пробацію». 

Підсумовуючи результати засідання, Станіслав Міщенко подякував представникам Проекту та усім учасникам робочого засідання за співпрацю у проведенні започаткованих заходів, а також запропонував провести спільну нараду у вересні цього року.